סטטינים הראו פעם נוספת שיפור בשיעור ההישרדות במטופלים לאחר אבחנה של סרטן ערמונית

 

בגברים שנטלו סטטינים לאחר האבחנה של סרטן ערמונית, התמותה הכללית והתמותה בעקבות סרטן הערמונית הייתה נמוכה יותר בהשוואה לגברים שלא נטלו סטטינים, כך עולה ממחקר שנערך על ה-nationwide Danish registry ופורסם לאחרונה ב-- Journal of Clinical Oncology.

קיימת הוכחה מצטברת שהשימוש בתרופות ממשפחת הסטטינים יכול לעכב את ההתפתחות של סרטן הערמונית. ד"ר לרסן והקולגות שלו ביצעו מחקר ברחבי דנמרק שכלל בתוכו גברים בגילאי 35-85 שאובחנו עם סרטן ערמונית החל מהשנים 1998-2011. הקוהורט הסופי, כלל בתוכו 31,790 גברים שהגיל החציוני שלהם בזמן האבחנה עמד על 70. המטופלים אובחנו עם סרטן ערמונית מקומי או סרטן ערמונית מתקדם. במהלך משך מעקב חציוני שעמד על כ-2.8 שנים, 23% מהקוהורט מת בעקבות סרטן הערמונית ו-37% מתו בעקבות סיבה אחרת.
קצת יותר מחמישית מהקוהורט (21%) נטל טיפול תרופתי בסטטינים במהלך השנה הראשונה לאחר אבחנת הסרטן.  האחוז הזה נע בין 4% (אחוז נמוך) בגברים שאובחנו עם סרטן ערמונית בין השנים 1998-2001 ל-29% (אחוז גבוה) בקרב גברים שאובחנו בין 2007-2011.
בקרב משתמשי סטטינים לאחר האבחנה, נצפתה ירידה של 17% התמותה מסרטן הערמונית ועוד 19% ירידה בתמותה מכל הסיבות.

שתי אנליזות רגישות שבהן השימוש בסטטינים נקבע על בסיס מטופלים שניפקו 2 מרשמי סטטינים ומעלה במשך שנה או במשך 5 שנים לאחר האבחנה שלהם נתנו תוצאות דומות. התוצאות היו דומות כאשר החוקרים העריכו את התמותה בעיקבות סרטן הערמונית ותמותה שנגרמה מכל הסיבות בקרב גברים שהמשיכו לקחת סטטינים לאחר האבחנה שלהם, וגם עבור גברים שהשתמשו בסטטינים בפעם הראשונה לאחר קבלת האבחנה שלהם.
החוקרים מצאו שלפרמטרים הבאים לא הייתה השפעה על שיעור התמותה: המינון, סוג הסטטין שהיה מצוי בשימוש, השלב הקליני של המחלה, ציון
Gleason, או שימוש בסטטינים לפני האבחנה של סרטן הערמונית.

החוקרים הצביעו על כך שבמהלך תקופת המחקר, 23% מהקוהורט מתו מסרטן הערמונית ושיעור ההישרדות הכולל בגברים עם ממאירות היה נמוך יותר מבחינה משמעותית בדנמרק בהשוואה לכל אחת ממדינות סקנדינביה. ייתכן וההסבר לכך נובע מהעובדה שבדיקת ה-PSA מצויה בשימוש מופחת בדנמרק בהשוואה לשאר מדינות סקנדינביה וכתוצאה מכך, הגברים נוטים להציג מחלה יותר מתקדמת.

לסיכום, מספר של מחקרים אפידימיולוגיים הצביעו על כך השימוש בסטטינים לאחר אבחנה של סרטן ערמונית נותן תועלת. עם זאת, חלק מהמחקרים הציעו שהתועלת גדולה יותר בגברים שנטלו סטטינים לפני שהם אובחנו עם סרטן ערמונית. יש צורך לערוך מחקר של proof of concept לפני שהרופאים יוכלו להתחיל לרשום באופן רוטיני סטטינים למטופלים עם סרטן ערמונית. לפחות הדבר מבטיח שמטופלים שנוטלים סטטינים יכולים להמשיך אותם במהלך הטיפול בסרטן הערמונית, היות ואין הוכחה לנזק ממחקרים אפידימיולוגים.

https://doi.org/10.1200/JCO.2016.71.8981

למקור - לחצו כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן