האם צריכת קפה גבוהה יותר מקושרת לסיכון מופחת לתמותה?

 

צריכת קפה גבוהה יותר מקושרת  לסיכון נמוך יותר לתמותה, כך עולה מתוצאותיהם של 2 מחקרים גדולים שמאשרים זאת והתפרסמו בעיתון ה-Annals of Internal Medicine.

התועלת של צריכת הקפה נמצאה בקרב אוכלוסיות אתניות שונות. היות וקפה הינו אחד מהמשקאות הפופולריים ביותר בארה"ב וברחבי העולם, הנושא בעל חשיבות.

המחקר הראשון היה ה-EPIC (European Prospective Investigation into cancer and nutrition). מדובר במחקר קוהורט גדול, פרוספקטיבי שבחן את הקשר בין צריכה של קפה לתמותה מכל הסיבות בקרב 451,743 משתתפים (130,662 גברים ו-321,081 נשים) ב-10 מדינות באירופה.

תוצאות המחקר מצביעות על כך שצריכה גבוהה של קפה מקושרת עם סיכון מופחת לתמותה מסיבות שונות (בין היתר, בעקבות סיבות של מחלות בדרכי העיכול). לאורך זמן מעקב ממוצע של 16.4 שנים, התרחשו 41,693 מקרי מוות. מודל רב משתני הראה שגברים שצרכו 3 כוסות קפה ומעלה ביום, היו עם סיכון נמוך יותר של כ-12% לתמותה מכל הסיבות בהשוואה לגברים שלא צרכו קפה ונשים היו עם סיכון נמוך יותר של כ-7%.

בהתייחס לתמותה מסיבות ספציפיות, גברים ששתו 3 כוסות קפה ומעלה, היו עם סיכון נמוך יותר של כ-59% לתמותה בעקבות מחלות מעי בהשוואה לגברים שלא שתו קפה או צרכו פחות מכוס קפה אחת ביום. נשים ששתו 3 כוסות קפה ומעלה, היו עם ירידה של 40% בסיכון.

החוקרים גם מצאו שקיים קשר הפוך בין הצריכה של הקפה למחלות בכלי הדם בקרב נשים. התועלת הייתה גבוה יותר באופן משמעותי עבור מקרי מוות בעקבות מחלות צרברווסקולריות בנשים. בקרב גברים, נמצא טרנד לתועלת קטנה, אך הוא לא היה משמעותי מבחינה סטטיסטית.

כמו כן, החוקרים גם מצאו עלייה משמעותית בסיכון לתמותה בעקבות סרטן השחלות.

התועלת של הפחתת התמותה הייתה זהה לקפה עם קפאין ולכזה ללא קפאין. לכן, יש צורך לנתח את הממצאים בזהירות.

המחקר השני היה ה-MEC (Multiethnic Cohort), מחקר קוהורט פרוספקטיבי  שכלל בתוכו 185,55 אפרו- אמריקאים, ילידי הוואי, יפנים אמריקאים, לבנים והאוכלוסייה הלטינית. המחקר חקר את הקשר בין צריכת קפה לסיכון לתמותה בקרב הגזעים השונים. נצפה שצריכה של קפה הייתה מקושרת עם סיכון נמוך יותר למוות באפרו אמריקאים, יפנים אמריקאים, לבנים ובאוכלוסייה הלטינית. המחקר נמשך 16.2 שנים ובמהלכו התרחשו 58,397 מקרי מוות. המחקר מצא שצריכת קפה מוגברת מקושרת  לסיכון נמוך יותר לתמותה מכל הסיבות ולתמותה ממחלות לב, סרטן, מחלות נשימתיות, שבץ, סוכרת ומחלת כליות. האנליזות ערכו תקנון לערפלנים פוטנציאלים.

לסיכום, עדיין מוקדם מידיי מכדי להמליץ על צריכת קפה על מנת להפחית תמותה או למנוע מחלות כרוניות. עם זאת, קיימת הוכחה שהולכת ומצטברת  שצריכת קפה מתונה של 3-5 כוסות ביום, או צריכת קפאין של למעלה מ-400 מ"ג ליום, אינה מקושרת לתופעות לוואי במבוגרים ויכולה להשתלב בדיאטה בריאה.

Ann Intern Med. Published online July 10, 2017. DOI: 10.7326/M16-2472

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן