האם שמן זית מהווה מרכיב מפתח במניעת אלצהיימר?

 

שמן זית (Extra Virgin Olive Oil-EVOO) כפי הנראה מגן על הזיכרון ועל יכולת הלמידה ומוריד את ההיווצרות של פלאקים מסוג עמילואיד בטא () ו-neurofibrillary tangles במוח- הסממנים הקלאסיים במחלת האלצהיימר- כך עולה במחקר חדש שבוצע בבעלי חיים ופורסם בעיתון ה-Ann Clin Transl Neurol..

המחקר, בוצע על ידי חוקרים באוניברסיטת פילדלפיה, פנסילבניה, הצביע על כך ששמן הזית בדיאטה הים תיכונית כפי הנראה מגן על המוח.

זהו המחקר הראשון שהדגים ש-EVOO  בעל אפקט חיובי על הזיכרון, הפלאקים של העמילואיד, tau pathology וה-hallmark lesions במוח של מטופלי אלצהיימר.

התוצאות הן מספיק חשובות על מנת לעודד אנשים לצרוך כמויות גדולות יותר של EVOO. בהתחשב בעובדה שה-EVOO  נצרך לפחות לפני 2000 שנה, החוקרים הראשיים לא צופים לו תופעות לוואי.

במחקר הנוכחי החוקרים בחנו את האפקטים הפוטנציאליים של EVOO ב-triple transgenic mice. העכברים הללו עברו הכלאה על מנת שהם יפתחו מאפיינים פתולוגיים של אלצהיימר, כולל הפלאקים של העמילואיד וה-neurofibrillary tangles.

שמן הזית ניתן בדיאטה של עכברים כשהם היו בני 6 חודשים, עוד לפני שהם התחילו לפתח את המאפיינים של מחלת האלצהיימר. בגיל 6 חודשים, כל החיות עברו בחינה של מצבם הקוגנטיבי על מנת לקבל מאפיינים ב-baseline. לאורך המחקר לא נצפו הבדלים משמעותיים מבחינה סטטיסטית בין שתי הקבוצות של העכברים במהלך המחקר, מלבד נקודת הזמן של ה-10 חודשים שבה נצפה שלעכברים שקיבלו את שמן הזית היה משקל גוף גבוהה יותר בהשוואה לעכברים שלא טופלו.

החוקרים אימתו את הממצאים שעכברים שצרכו דיאטה העשירה ב-EVOO  היו עם תוצאות טובות יותר אחרי 9 ו-12 חודשים במבחנים שבחנו את הזיכרון ויכולות הלמידה בהשוואה לעכברים שלא צרכו EVOO.

החוקרים גם מצאו ירידה משמעותית מבחינה סטטיסטית בכמות של הפפטידים מסוג במוח של העכברים שקיבלו את ה-EVOO  בהשוואה לבקרות.

העבודה מצביעה על כך שאגוזים, זרעים ושמנים יכולים לשמש כאלטרנטיבות  לדגים ולשמן דגים מבחינת התכולה של omega-3 PUFAS והאפקט הנוירופרוטקטיבי שלהן.

לסיכום, למרות שהתוצאות נראות מבטיחות, עדיין יש צורך במודל אנושי לפני שניתן יהיה להשליך המלצות אלו על מטופלים ועדיין יש לקבוע את המינון האופטימלי של שמן הזית שיש לצרוך.

Lauretti, E., Iuliano, L. and Praticò, D. (2017), Extra-virgin olive oil ameliorates cognition and neuropathology of the 3xTg mice: role of autophagy. Ann Clin Transl Neurol. doi:10.1002/acn3.431

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן