האם שתיית אלכוהול ברמה בינונית יכולה לפגוע במח?

 

שתיית אלכוהול ברמה בינונית מקושרת לממצאים פתולוגיים במוח, כולל אטרופיה בהיפוקמפוס, בהשוואה למי שלא שותה אלכוהול, כך עולה מתוצאותיו של מחקר חדש שפורסם ב-BMJ.

צריכה גבוה של אלכוהול גם חזתה ירידה מהירה יותר במדידות הקוגניטיביות. במחקר הנוכחי, נמצא שצריכה מתונה של אלכוהול, הייתה מקושרת למגוון של שינויים מוחיים וירידה קוגנטיבית מהירה יותר ולא סיפקה אפקט מגן, כפי שמקובל לחשוב. ייתכן והאלכוהול מייצג גורם סיכון לפגיעה הקוגנטיבית. הגיידליינים של ה-American Heart Association ממליצים על משקה אחד ליום לנשים ו-1-2 משקאות ליום לגברים.

השאלה היא האם צריכת אלכוהול בינונית בעלת אפקט מזיק או מגן למוח היא שאלה חשובה ומעניינת, בייחוד לאור העובדה שהרבה אנשים שותים.

קיים מיעוט של מחקרים המדווח על כך. ד"ר Topiwala ושאר החוקרים בחרו באופן רנדומלי 550 מטופלים על מנת לקבוע האם דיווח עצמי על צריכת אלכוהול במהלך תקופת זמן של 30 שנה היה מקושר עם שינויים במוח בבדיקות הדמיה וירידה בזיכרון.

הגיל הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 43 ב-baseline (עם סטיית תקן של 5.4 שנים), אף אחד מהמשתתפים לא היה מכור לאלכוהול, וכולם הסכימו לעבור בדיקת MRI  לשם מעקב. המשתתפים השלימו שאלונים והם עברו בדיקות מעקב כל 5 שנים לאורך תקופת הזמן של המחקר ובנוסף, הם עברו MRI  בסוף המחקר.

לאחר התקנון לערפלנים פוטנציאלים, כגון: גיל, מין, חינוך, מעמד סוציאלי, מצב גופני, פעילות גופנית, עישון, סיכון לשבץ והיסטוריה רפואית, החוקרים מצאו שאנשים ששתו היו מצויים בסיכון גבוה יותר להתכווצות של חלקי המוח החיוניים לזיכרון ומשחקים תפקיד חשוב במחלת האלצהיימר- בהשוואה לאנשים שלא שותים.

הסיכון היה תלוי במנה, מי שצריך מעל ל-30 יחידות של אלכוהול בשבוע, היה מצוי בסיכון הגבוה ביותר, בהשוואה למי שלא צרך אלכוהול כלל. (odds ratio [OR], 5.8; 95% confidence interval [CI], 1.8 - 18.6; P ≥ .001.). הסיכון היה גבוה יותר גם בקרב מטופלים ששתו 14-21 יחידות בשבוע, שהיו מצויים בסיכון גבוה פי 3 לאטרופיה של ההיפוקמפוס (OR, 3.4; 95% CI, 1.4 to 8.1; P = .007). לא נצפה אפקט מגן בהורדת הסיכוי לאטרופיה בקרב מטופלים ששתו מעט חלב. צריכה גבוהה של אלכוהול הייתה מקושרת עם הבדלים במבנה של ה-corpus callosum (חומר לבן) וירידה בזיכרון של מספר המילים שמתחילות באותה האות שאנשים יכלו לזכור במשך דקה.

לסיכום, הממצאים מחזקים את ההשערה שהרגלי השתייה, שהרבה מתייחסים אליהם כאל תקינים הינם בעלי השפעות על הבריאות שלנו.

Moderate alcohol consumption as risk factor for adverse brain outcomes and cognitive decline: longitudinal cohort study. BMJ2017; 357doi: https://doi.org/10.1136/bmj.j2353(Published 06 June 2017)Cite this as: BMJ 2017;357:j2353

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן