מחקר SUNSHINE: האם וויטמין D מסוגל להאט את ההתקדמות של סרטן המעי הגס?

 

בשנים האחרונות, מידע תצפיתי הראה שרמות גבוהות של וויטמין D  בפלזמה מקושרות עם שיפור בהישרדות של מטופלים עם סרטן מעי גס. עכשיו, בפעם הראשונה, מחקר רנדומאלי הראה שיש האטה בהתקדמות של המחלה במידה וצורכים וויטמין D  במינון גבוה.

התוצאות הללו, הן ממחקר קליני פאזה 2, הנקרא SUNSHINE, המעיד על כך שמינון גבוה של וויטמין D  משפר באופן משמעותי את ה- (PFS) Progression free survival בערך בחודשיים בהשוואה למינון הנמוך.

המחקר בוצע במטופלים עם סרטן גרורתי של המעי הגס שלא טופל בעבר. כל המשתתפים קיבלו את הטיפול הסטנדרטי עם mFOLFOX6 chemotherapy regimen  (כלומר, עם חומצה פולית (leucovorin), Fluorouracil ו-oxaliplatin) בשילוב עם bevacizumab.

זהו המחקר הרנדומאלי הראשון שאי פעם הושלם שבחן את השימוש בוויטמין D  כטיפול בסרטן מעי גס. המחקר הוצג בפגישה השנתית של ה-American Society of clinical Oncology (ASCO). המחקר הראה שהמטופלים הגיבו טוב יותר למינון גבוה של וויטמין D וכעת החוקרים מתכננים את המעבר לפאזה ה-3.

אותו צוות חוקרים, הציג בפגישה השנתית שנערכה בשנת 2015 מטעם ה-ASCO Gastrointestinal Cancer symposium, מחקר תצפיתי שהראה שלמטופלים עם רמות גבוהות יותר של וויטמין D יש הישרדות ממושכת יותר בהשוואה למטופלים עם רמות נמוכות של וויטמין D.

הקבוצה שקיבלה את המינון הגבוה יותר (n=69), הייתה עם חציון של ההישרדות מהמחלה ממושך יותר שעמד על 13.1 חודשים בהשוואה ל-11.2 חודשים בקבוצה שקיבלה את המינון הנמוך של וויטמין D  (n=70). התוצאות הללו מתורגמות לירידה של 31% בסיכון היחסי להתקדמות של המחלה בקבוצה שקיבלה את המינון הגבוה של וויטמין D.

המטופלים שקיבלו את המינון הגבוה, קיבלו מנת העמסה של  8000 IU/day של וויטמין D3 פומי למשך שבועיים, ולאחר מכן, הם קיבלו מינון של 4000 IU/day. המטופלים בקבוצה שקיבלה את המינון הנמוך קיבלו וויטמין D3 במינון של 400 IU/day. הזמן החציוני למעקב היה 16.9 חודשים בקבוצת המינון הגבוה ו-17.9 חודשים בקבוצת המינון הנמוך.

כל אחת מהקבוצות קיבלה מספר דומה של משטרי טיפול כימותרפיים, ושתי הקבוצות היו עם היענות גבוהה לנטילה של וויטמין D. המיקומים של הגידולים גם הם היו דומים בין הקבוצות השונות. הנטילה של המינון הגבוה לא העלתה את הרעילות. להיפך, היו גם פחות תופעות לוואי של שלשול חמור (דרגה 3 ו-4) בקבוצות שקיבלו את המינון הגבוה של וויטמין D (12% בהשוואה ל-1%, P value=0.02). מעבר לכך, יותר מטופלים שקיבלו את המינון הגבוה של וויטמין D  יכלו לעבור ניתוח לאחר קבלת הכימותרפיה. אך הבדל זה לא היה משמעותי מבחינה סטטיסטית.

לסיכום, למרות שהתוצאות נראות מבטיחות, עדיין נדרש מחקר פאזה 3 שיבחן את הנושא לעומקו.

American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2017 Annual Meeting. Abstract 3506. Presented June 5.

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן

למקור - לחץ כאן