תוספי תזונה של וויטמין D יכולים להעלות את הרמות של הורמוני המין בגברים

 

תוספי תזונה של וויטמין D מובילים לעלייה משמעותית ברמות של ה-estradiol ולירידה משמעותית ב-sex steroid hormone binding globulin (SHBG) בגברים בגיל המעבר עם רמות טסטוסטורון תקינות, כך עולה מהתוצאות של מחקר רנדומאלי מבוקר שהוצג ב-European Congress of Endocrinology (ECE) 2017.
התוצאות מגברים עם רמת טסטוסטרון נמוכה, שהיוו את הזרוע השנייה של המחקר כפול הסמיות, המבוקר עם הפלצבו צפויות להתקבל בשלב מאוחר יותר השנה.

מדובר במחקר ראשון מסוגו, וההתבוננות על המטבוליזם של וויטמין D יכולה לפתוח גישה חדשה לטיפול. תוספי תזונה של וויטמין D יכולים להיות בטוחים והם אופציה טיפולית לא יקרה לטיפול במטופלים עם Polycystic ovary syndrome (PCOS) או שהם יכולים להעניק תמיכה נוספת לזוגות שמעוניינים בכניסה להריון.

המחקרים בספרות מראים שגברים עם רמות נמוכות של estradiol, יש להם גם רמות נמוכות של וויטמין D, כך שזה תואם. ייתכן והיחס הזה הוא משמעותי מבחינה קלינית, אך זה טרם הוכח. רמות estradiol ברמה מספקת הן חשובות כמנגנון של פידבק עם ההיפותלמוס וה-pituitary gland (הרמות של ה-LH וה-FSH). המנגנונים המדויקים הם לא ברורים ונשאר עוד לחקור אותם לעומק).

ניתן לשער שירידה ברמות ה-SHBG והעלייה ברמות הטסטוסטרון החופשי יכולה לעזור לשפר את הבעיה של ההיפוגונדיזם והפוריות בגברים הסובלים מהבעיה.

ייתכן וקיימת תועלת נוספת לעצמות הגברים. העלייה ברמות ה-estradiol  החופשיות היא בעלת תרומה משמעותית לעצמות בגברים שנטלו את תוסף התזונה, היות וה-estradiol הינו שימושי לשימור של מסת העצמות לא רק בנשים, אלא גם בגברים.

ד"ר Mary Ann McLaughlin, היא רופאה קרדיולוגית מבית החולים Mount Sinai , ובעלת אינטרס מיוחד במחקר בתחום של תוספי תזונה של וויטמין D ורמות של טסטוסטרון. היא הצביעה על כך שמחקר מקדים שנעשה בתחום הראה שקיים קשר בין רמות נמוכות בסרום של 25-hydroxyvitamin D לאין אונות.

לסיכום, במחקר הנוכחי, באופן מעניין, תוספי תזונה של וויטמין D הינם בעל אפקט חיובי על וויטמין D ועל רמות ההורמון של ה- estradiol ורמות נמוכות של SHBG. למרות שהמחקר הנוכחי לא כלל בתוכו מספיק מטופלים על מנת לתת מסקנות חד משמעיות, הוא מעלה היפותזות שיש לחקור אותן במחקרים נוספים.

European Congress of Endocrinology 2017.  May 23, 2017. Lisbon, Portugal. Abstract S27.2

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן

למקור - לחץ כאן