האם משקאות דיאטטיים אכן מקושרים לעלייה בסיכון לשבץ ולדמנציה?

 

סימני שאלה חדשים עולים בכל הקשור לבטיחות של משקה הסודה הדיאטטית, כך עולה ממחקר חדש המקשר בין צריכה של משקאות ממותקים באופן מלאכותי לשבץ ולדמנציה.

המחקר, שפורסם בעיתון ה-Stroke ב-20 לאפריל, הראה שצריכה של פחית אחת של דיאט סודה ומעלה כל יום, יכולה להיות מקושרת עם עלייה של פי 3 בסיכון לשבץ ולדמנציה במהלך תקופת מעקב של 10 שנים וזאת בהשוואה לאנשים אינדיבידואלים אחרים שלא שתו כלל משקאות ממותקים.

קיימים הרבה מחקרים כעת המצביעים על האפקטים של משקאות ממותקים, אך חשוב לבחון את האפשרות שמשקאות דיאטטים הם לא אלטרנטיבות בריאות. במחקר הנוכחי לא ניתן להראות יחסים של גורם ותוצאה, היות ומדובר פה במחקר תצפיתי, אך בהינתן הפופולאריות של משקאות דיאטטים, יש צורך באופן נואש במחקר נוסף החוקר את השאלה הזו.

נכון לעכשיו, אין ההמלצה להימנע ממשקאות דיאטטיים, אך יש להיות זהירים, בייחוד בקרב האינדיבידואלים שצורכים הרבה משקאות דיאטטיים ביום. לדעת הכותבים, יש צורך לחשוב מחדש על התפקיד של המשקאות הללו בחיי היום יום.

ייתכן שהתצפית הזו למעשה מייצגת סיבתיות הפוכה. כלומר, אין זה ברור האם סודה דיאטטית גורמת לשבץ ולדמנציה או שאנשים לא בריאים נוטים יותר לשתות משקאות אלו בהשוואה לאנשים בריאים.

במידה וכבר יש לך גורמי סיכון קרדיווסקולריים, כפי הנראה כבר קיבלת עצה להוריד את צריכת הסוכר שלך ולעבור ממשקאות ממותקים למשקאות דיאטטיים. המחקר מצא שצריכה גבוהה יותר של דיאט סודה הייתה מקושרת להתפתחות של סוכרת, אך שוב, לא ברור מה קדם למה: האם המשקאות הדיאטטיים העלו את הסיכון לפיתוח של מחלת הסוכרת או שהמטופלים הסוכרתיים בחרו לצרוך משקאות דיאטטיים להגביל את צריכת הסוכר.

לסיכום, המחקר הראה שהקשר בין משקאות דיאטטיים ודמנציה נהפך ללא משמעותי מבחינה סטטיסטית לאחר שהוא עבר תקנון לגורמי סיכון קרדיווסקולריים. ייתכן והדבר מתרחש בעקבות כך שהקשר מתווך על ידי גורמי סיכון קרדיווסקולריים. או שייתכן שמטופלים עם גורמי סיכון קרדיווסקולריים שותים יותר משקאות של סודה דיאטטית, השערה הגיונית היות וייתכן והמליצו להם להפחית את צריכת הסוכר שלהם. הקשר בין שבץ איסכמי למשקאות אלו נשמר לאחר תקנון לכל גורמי הסיכון. נמצא גם שמשקאות ממותקים לא היו מקושרים עם סיכון מוגבר לשבץ או לדמנציה, אך כותבי המאמר מציינים שאין לקחת זאת כהנחה שמשקאות ממותקים הינם בטוחים. קיימים הרבה מחקרים אחרים המצביעים על האפקטים המזיקים של משקאות ממותקים ובמחקר הנוכחי לא היה להם מספר גבוה מספיק של משתתפים שצרכו משקאות ממותקים.

 

Matthew P. Pase, Jayandra J. Himali, Alexa S. Beiser, Hugo J. Aparicio, Claudia L. Satizabal, Ramachandran S. Vasan, Sudha Seshadri, Paul F. Jacques. Sugar- and Artificially Sweetened Beverages and the Risks of Incident Stroke and Dementia. A Prospective Cohort Study.

https://doi.org/10.1161/STROKEAHA.116.016027

Stroke. 2017;STROKEAHA.116.016027 Originally published April 20, 2017

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן