האם מתן מנה יחידה של Dexamethasone, במינון של 10 מ"ג, בהיעדר מתן של אנטיביוטיקה, מספק הקלה על הסימפטומים של כאב גרון אקוטי במבוגרים?

 

כאב גרון מהווה תלונה נפוצה וגורם לעיתים קרובות לשימוש לא מושכל בטיפול אנטיביוטי. קורטיקוסטרואידים יכולים להוות אלטרנטיבה טיפולית.

לאחרונה, פורסם בעיתון ה-JAMA מחקר שמטרתו הייתה להעריך את היעילות הקלינית של מתן קורטיקוסטרואידים במתן פומי לכאבי גרון אקוטיים, במקום שימוש באנטיביוטיקות.

מדובר פה במחקר כפול סמיות, רנדומלי, עם קבוצת פלצבו (התבצע בין התאריכים אפריל 2013 לפברואר 2015) שנערך ב-42 קליניקות של רופאי משפחה באנגליה ובמקור גויסו אליו 576 מטופלים שביום שהו הם הופיעו עם כאב גרון אקוטי שלא דרש מתן של טיפול אנטיביוטי מידי.

ההתערבות שבוצעה הייתה מתן מנה יחידה של 10 מ"ג של Dexamethasone (n=293) או פלצבו זהה (n=283). התוצא העיקרי של המחקר היה להעריך את פרופורציית המטופלים שחוו החלמה מלאה של הסימפטומים של כאב הגרון תוך פרק זמן של 24 שעות. התוצא השניוני היה להעריך החלמה מלאה של הסימפטומים של כאב הגרון תוך פרק זמן של 48 שעות, משך הזמן שהסימפטומים נמשכים, Visual analog symptom scales, ימי הפסד של העבודה, צריכה של אנטיביוטיקה בשלב מאוחר יותר, או טיפול רפואי אחר ותופעות לוואי שהופיעו.

המחקר הקליני הרנדומאלי הנוכחי, כלל בתוכו 565 מבוגרים שהתאימו לקריטריוני ההכללה. הגיל הממוצע של המטופלים עמד על 34, 75.2% היו נשים ו-100% השלימו את המחקר. 288 מטופלים קיבלו Dexamethasone ו-277 מטופלים קיבלו פלצבו. פרופורציית המשתתפים בקבוצה של ה-dexamethasone שקיבלו הקלה מלאה בסימפטומים תוך 24 שעות לא הייתה שונה באופן משמעותי מהמטופלים שנטלו את הפלצבו. אך תוך פרק זמן של 48 שעות, פרופורציית המטופלים שחוו הקלה מלאה בקבוצת ה-dexamethasone הייתה משמעותית גדולה יותר בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

לסיכום, משמעות הדבר היא שבקרב מטופלים מבוגרים שסובלים מכאב גרון אקוטי, מנה יחידה של dexamethasone פומי, בהשוואה לפלצבו,  לא העלתה את הסבירות להעלמות של הסימפטומים תוך 24 שעות, אך היא כן העלתה את הסבירות להעלמות של הסימפטומים תוך 48 שעות, שם נצפה הבדל משמעותי.

Hayward GN, Hay AD, Moore MV, Jawad S, Williams N, Voysey M, Cook J, Allen J, Thompson M, Little P, Perera R, Wolstenholme J, Harman K, Heneghan C. Effect of Oral Dexamethasone Without Immediate Antibiotics vs Placebo on Acute Sore Throat in AdultsA Randomized Clinical Trial. JAMA. 2017;317(15):1535-1543. doi:10.1001/jama.2017.3417

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן