האם גלי חום יכולים לסמן עלייה בסיכון למחלת לב?

 

מחקר חדש מצא שנשים שחוות גלי חום סביב גילאי 40-53, סביר להניח שיהיה להם תפקוד כלי דם פחות טוב, ללא קשר לגורמי הסיכון למחלה הקרדיווסקולרית או לרמות של ה- estradiol. הממצאים הללו פורסמו בעיתון ה-Menopause.

פגיעה בתפקוד של תאי האנדותל היא התחלת התהליך הארטרוסקלרוטי, ולכן גלי חום לעיתים קרובות יכולים לסמן את חוסר התפקוד בכלי הדם בקרב נשים בגיל המעבר.

החוקרים העריכו מידע מ-272 נשים לא מעשנות בגילאי 40-69 עם late perimenopausal (2-12 חודשים ללא ווסת- amenorrhea) או פוסט- מנופאזה (למעלה מ-12 חודשים  ללא ווסת- amenorrhea). המחקר לא הכליל נשים עם מחלות קרדיווסקולריות, מחלת פרקינסון, תופעת ריינולדס או הריון עכשווי. החוקרים גם לא הכלילו נשים עם היסטוריה של שימוש קודם בטיפולי הפרייה, נשים שנטלו נוגדי דיכאון ממשפחת ה-ssri, אינסולין או תרופות קרדיווסקולריות. הגיל הממוצע של משתתפי המחקר היה 54, הם היו לבנים, עם השכלה של קולג, ולנשים פוסט מנופאזליות היה פרופיל שנוטה לכיוון גורמי סיכון קרדיווסקולריים.

כל הנשים עברו בדיקות גופניות, brachial artery flow mediated dilation (FMD) על מנת להעריך את התפקוד האנדותליאלי, אולטראסאונד של העורק הקרוטיד, זרימת דם וניטור אמבולטורי של גלי החום, תוך שימוש ביומן המודד את גלי החום באופן אלקטרוני (3 ימים), wrist actigraph (3 ימים), ומנטר גלי חום פזיולוגי (24 שעות). הרמות של ה-Estradiol (E2), הגלוקוז, כולסטרול ה-HDL, טריגליצרידים, total cholesterol, אינסולין, crp ואינטרלויקין-6 עברו הערכה.

אפילו לאחר שליטה בגורמי סיכון קרדיווסקולריים אחרים, נשים צעירות (בגילאי 40) שחוו גלי חום, היו עם FMD נמוך יותר בהשוואה לנשים שלא חוו גלי חום (P=0.01), דבר המצביע על תפקוד אנדותל פחות טוב.

מעבר לכך, החוקרים מצאו שקיימת תדירות גבוהה יותר של גלי חום מנוטרים פזיולוגית, גם היא הייתה מקושרת עם FMD נמוך יותר (P=0.03). החוקרים הצביעו על כך ש-FMD של נשים צעירות עם גלי חום, היה דומה ל-FMD של נשים בגילאי 54-60. לא נמצא קשר בין גלי חום ל-FMD בקרב נשים מבוגרות יותר.

בנוגע לתפקיד של E2, החוקרים מצאו שהרמות לא היו מקושרות משמעותית ל-FMD והן לא הפחיתו את הקשר בין גלי החום ל- FMDבקרב נשים צעירות (40-53(.

לסיכום, המחקר הנוכחי מראה שגלי חום בתקופת המנופאזה מקושרים עם תפקוד נמוך של האנדותל, ללא תלות ברמות ב-E2 בקרב נשים צעירות.

Rebecca C Thurston; Yuefang Chang et al. Physiologically assessed hot flashes and endothelial function among midlife women. Menopause (New York, N.Y.). ():, Apr 2017

DOI: 10.1097/GME.0000000000000857

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן