תוספת של קבוצת וויטמינים מסוג B עשויה להוריד את הסימפטומים של מחלת הסכיזופרניה

 

ההוכחות מצביעות על כך שתוספי תזונה של וויטמין B הם הכי יעילים להורדת הסימפטומים של מחלת הסכיזופרניה כאשר מתחילים אותם בשלב מוקדם של המחלה.

סקירה של הראיות הקיימות, שפורסמה בעיתון ה- journal psychological medicine, מצביעה על כך שתוספת לטיפול של וויטמינים מקבוצת ה-B, כולל וויטמין B6, B8  וה-B12 יכולה להוריד בצורה משמעותית את הסימפטומים של מחלת הסכיזופרניה, יותר מטיפולים סטנדרטיים לבדם.

בהתבסס על מידע מ-18 מחקרים קליניים, שכללו בתוכם 832 מטופלים שקיבלו טיפול אנטיפסיכוטי, מינון גבוה של תוספי תזונה או שילוב של מספר וויטמינים מקבוצת ה-B הוריד את הסימפטומים הפסיכיאטריים. לתוספי תזונה במינון נמוך נמצא שאין יעילות מספקת. הראיות גם מעידות על כך שתוספי תזונה של וויטמין B הינם בעלי יעילות מקסימלית כאשר הם נלקחים בשלב מוקדם של הטיפול.

לסיכום, מינונים גבוהים של וויטמינים ממשפחת ה-B יעילים בהורדת הסימפטומים במטופלי סכיזופרניה וקיימת גם הוכחה שקבוצות בעלות רקע גנטי מסוים או מחסורים תזונתיים ספציפיים יכולים להרוויח משמעותית מהטיפול בתוספי תזונה אלו.

Firth J, Stubbs B, Sarris J, Rosenbaum S, Teasdale S, Berk M. Yung AR. The effects of vitamin and mineral supplementation on symptoms of schizophrenia: a systematic review and meta-analysis. Psychological Medicine. Published online February 16, 2017. doi: 10.1017/S0033291717000022

למקור - לחץ כאן

סיכמה:ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן