האם מחלות אוטואימוניות מקושרות לדמנציה?

 

מחקר חדש שפורסם בעיתון ה-Journal of Epidemiology& Community Health,  מספק הוכחות נוספות המקשרות מחלות אוטואימוניות לדמנציה, כולל מחלת האלצהיימר. החוקרים הראו שמטופלים שאושפזו בעקבות מחלה אוטואימונית היו מצויים בסבירות גבוהה יותר לפתח דמנציה בהשוואה לקבוצת הבקרה שאושפזה בבית החולים מסיבה אחרת.

מדובר פה במחקר אפידימיולוגי רב- משתתפים שמטרתו היא לבחון את ההיפותזה שלמחלת האלצהיימר יש בסיס אוטואימוני והתשובה לכך היא חיובית. חשוב לקלינאים לזהות שמטופלים עם מחלות אוטואימוניות כגון: Multiple sclerosis, סוכרת טייפ 1, Rheumatoid arthritis או מחלות אוטואימוניות אחרות מצויים בסיכון מוגבר לדמנציה.

החוקרים השתמשו במאגרי מידע שכללו מידע קליני, דמוגרפי ומידע אדמיניסטרטיבי הנוגע לאשפוז בבית חולים באנגליה. הוחלט לערוך קוהורטים רטרוספקטיביים של מטופלים שאושפזו בבית החולים עם מגוון של מחלות אוטואימוניות.

ברשימת המחלות נכללו 25 מחלות שמוגדרות כנפוצות וככרוניות ושבהן יש מרכיב אוטואימוני מובהק. הרשימה לא כללה מטופלים עם סוכרת טייפ 1, היות וד"ר Goldcare והקולגות שלו כבר פרסמו מאמר המקשר את מחלת הסוכרת עם דמנציה. החוקרים גם בנו קבוצת קוהורט של מטופלים מאושפזים עם מגוון של מצבים רפואיים וכירורגיים אחרים.
בין התאריכים 1.4.1998 ל-31.3.2012, למעלה מ-1.8 מיליון אנשים אושפזו לבית החולים עם מחלה אוטואימונית. מספר המטופלים השייך לכל אחת מהקבוצות היה שונה: בקבוצה של ה-
Goodpasture's syndrome (שם הנוגדנים תוקפים את הריאות והכליות) היו כ-1,019 מטופלים, בקבוצת המטופלים עם Rheumatoid arthritis היו כ-316,043. וכ-7 מיליון מטופלים נכללו בקבוצת הבקרה.

בקוהורט של המחלות האוטואימוניות היו בסופו של דבר הכי הרבה מקרי דמנציה (48,146 מקרים) במטופלים עם היפותירואידיזם. זה היה נפוץ בעיקר בנשים מבוגרות.

מעבר לכך, מטופלים שאושפזו בבית החולים עם מחלה אוטואימונית היו עם למעלה מ-20% סבירות לפתח אשפוז חוזר בעקבות דמנציה בהשוואה למטופלים ללא אשפוז בעקבות מחלה אוטואימונית.

מתוך 25 המחלות שנבחנו, 18 הראו קשר חיובי מובהק מבחינה סטטיסטית עם פיתוח של דמנציה (P<0.05). בין המחלות הללו נכללו: Multiple sclerosis,Psoriasis ו-systemic lupus erythematosus. חשוב לציין שלמרות שקיים קשר מובהק סטטיסטית, גודל האפקט הינו קטן באופן יחסי. לדעת החוקרים המחלות האוטואימוניות הן מצבים שבפני עצמם חושפים את המטופלים ל- atherosclerotic vascular disease. רק מחצית מהמטופלים שפיתחו דמנציה סווגו עם אבחנה של אלצהיימר או דמנציה ווסקולרית וזה מאוד מאתגר לעשות אבחנה מבדלת לדמנציה. הממצאים תומכים בעובדה ש-NSAIDs מעניקים הגנה מפני מחלת אלצהיימר. בדרך כלל המחלות האוטואימוניות נפוצות יותר בנשים בהשוואה לגברים.

לסיכום, מטופלים שאושפזו בעקבות מחלה אוטואימונית היו מצויים בסבירות גבוהה יותר לפתח דמנציה ועדיין יש צורך במחקרים נוספים על מנת לחזק תוצאות אלו.

J Epidemiol Community Health. Published online March 1, 2017

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן