האם וויטמין D יכול להעניק הגנה בפני זיהומים במערכת הנשימה? מטא- אנליזה מה-BMJ

 

תוספי תזונה של וויטמיןD  יכולים לעזור להוריד את הסיכון של אנשים לפתח זיהומים אקוטיים במערכת הנשימה, בייחוד בקרב מטופלים עם מחסור בוויטמין D, כך עולה מתוצאותיה של מטא- אנליזה חדשה שפורסמה לאחרונה בעיתון ה-BMJ.

עם זאת, חלק מהמומחים מזהירים שהממצאים הללו לא צריכים לשנות את הפרקטיקה הקלינית, היות והתועלת האבסולוטית היא קטנה יחסית (מדובר על כ-2% ירידה בפרופורציית המטופלים שיחוו לפחות זיהום נשימתי אחד).

תוספי תזונה של וויטמיןD  תרמו לירידה משמעותית מבחינה סטטיסטית בפרופורציית המטופלים שחוו לפחות זיהום אחד אקוטי במערכת הנשימה. מטופלים שהיו במחסור משמעותי של וויטמין D , חוו את התועלת הגבוהה ביותר מהטיפול.

לפי כותבי המטא אנליזה, זיהומים במערכת הנשימה מהווים גורם משמעותי בתחלואה ובתמותה ובשנת 2013, הם נחשבו כעשירית מכל הביקורים האמבולטוריים והביקורים במיון בארה"ב והם גרמו לקרוב ל-2.65 מיליון מקרי מוות בשנה.

למרות שחלק מהמחקרים התצפיתיים קישרו רמות נמוכות של וויטמיןD  עם סיכון מוגבר לפיתוח של זיהומיים אקוטיים במערכת הנשימה, כולל התקררות ושפעת, מחקרים קליניים שבחנו את האפקט המגן של תוספי תזונה של וויטמין D הראו תוצאות שיצרו קונפליקט.

לכן, הוחלט ליצור סקירה סיסטמית ומטא אנליזה של מחקרים רנדומאליים מבוקרים הכוללים בתוכם תוספים של וויטמין D. המטא אנליזה כללה בתוכה  10,933 משתתפים (בגילאי 0-95) מ-25 מחקרים רנדומאליים מבוקרים.

נמצא שתוספי תזונה של וויטמין D  היו מקושרים לירידה של 12% בפרופורציית המטופלים שחוו לפחות זיהום אחד בדרכי הנשימה בהשוואה לקבוצה שלא קיבלה תוספי תזונה.

אנליזות שנערכו הראו אפקט מגן של תוספי תזונה של וויטמין D  במטופלים שקיבלו אותם על בסיס יומי או על בסיס שבועי ללא מתן של מנות בולוס גדולות. מעבר לכך, האפקט המגן היה גדול יותר במטופלים עם מחזור משמעותי בוויטמין D  בהשוואה למטופלים עם רמות של 25-hydroxyvitamin D לפחות. וויטמין D הינו תוסף בטוח והוא לא השפיע על פרופורציית המטופלים שחוו לפחות תופעת לוואי אחת חמורה מכל גורם שהוא.

לסיכום, למרות שהמחקר הראה שמתן של תוספי תזונה של וויטמין D  תרמו לירידה של 12% בפרופורציית המטופלים שחוו לפחות זיהום אחד במערכת הנשימה, עדיין כפי הנראה זה לא מספיק על מנת להצדיק שכל האוכלוסייה תשתמש בתוספי תזונה של וויטמין D. לכן, התוצאות עדיין לא צריכות לשנות את הפרקטיקה הקלינית ויש צורך בביצוע של מחקרים מבוקרים, רנדומליים נוספים.

BMJ2017; 356doi: https://doi.org/10.1136/bmj.i6583(Published 15 February 2017)Cite this as: BMJ 2017;356:i6583

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר