אבא טבע

 

ספר חדש - אבא טבע - הנחה לחברי ארגון


שלום רב,

רציתי לספר לכם אודות ספרי "אבא טבע"  (יצא לאור זה עתה) המגולל את סיפור חייו של אבי  ד"ר גינטר פרידלנדר חלוץ תעשיית התרופות בארץ ישראל, מי שהגה את השם "טבע", חזה, ייסד והקים את מפעל התרופות "טבע" בירושלים.

פרידלנדר נולד בגרמניה בה רכש את השכלתו כרוקח, כימאי של המזון ובוטנאי; היה חבר בתנועת הנוער הציונית "בלאו וייס" ובתנועת הסטודנטים הציונית  KJV . בעידודו של הכימאי ד"ר חיים וייצמן נשיא ההסתדרות הציונית העולמית, הגה בשנת 1923 את הרעיון והחליט להקים בא"י מפעל תרופות שייצר תרופות מצמחי מרפא הגדלים בארץ וממינרלים המצויים בה. מיד עם עליית הנאצים לשלטון החל בהכנות ובשנת 1934 עלה לארץ ישראל, הגיע לירושלים, הקים בה את חברת התרופות "טבע" ובנה בה את ביתו. יצר מקומות עבודה לתושבי העיר ותרם לכלכלתה; סייע ליהודים להגיע לארץ ישראל - המקום היחיד בעיניו, שבו יכול יהודי לחיות בבטחה ולהתפתח; היה יו"ר ועד ההקמה של בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים; פיתח תרופות בשיתופי פעולה עם האוניברסיטה ומכון וייצמן, וייצר תרופות המצילות חיים ונותנות מזור ומרפא; השכיל לאתר ולטפח כישרונות ויכולות בקרב עובדי החברה ולכוונם לקראת בניית קריירה מקצועית. היה חבר פעיל בארגון יוצאי גרמניה ומרכז אירופה; עזר לעולים חדשים ולרבים אחרים לממש את עצמם, ללמוד מקצוע, להתקדם ולבנות חיים.

ד"ר ראובן הכט היה מיודעו של פרידלנדר עוד מתקופת תנועת הנוער "בלאו וייס" בגרמניה וכעבור

כ 35 שנים ב 1968 הם שתפו פעולה כדי להציל את מפעל חייו של ד"ר פרידלנדר ולהשאירו בשליטתו, אך הפעולה לא צלחה בגלל תנאים חיצוניים.

העבודה על הספר הצריכה חקירה מעמיקה של הסיפור היהודי בגרמניה במחצית הראשונה של המאה העשרים, סיפורה של תנועת הנוער "בלאו וייס" והגעתה לציונות. קורותיהם של היהודים באיזור שלזיה עם עליית הנאצים לשלטון וההצלה בעקבות הציונות, קשרים עם א"י עוד בתקופת הלימודים, עלייה ארצה, קליטת יהודי גרמניה בא"י, הקמת המפעל, ההתמודדות עם מצוקת האשראי, חיפוש צמחי מרפא ומינרלים, קליטת עובדים והכשרתם, חיפוש שווקים, מלחמת העצמאות, הקמת בית הספר לרוקחות בירושלים, פיתוח תרופות, תחרות בין מפעלי תרופות ועוד.


אשמח לקבל תגובתכם במייל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


לתמונת עטיפת הספר - לחץ כאן

לאתר הספר - לחץ כאן

מאת דר' נעמי אשחר (רוקחת)